Connect with us

Belgia – Italia, de la 22:00, pe PRO TV si VOYO | Cel mai asteptat sfert de finala aduce fata in fata doua dintre favoritele la titlu

Sport

Belgia – Italia este de la 22:00, pe PRO TV si VOYO. Partida este si liveTEXT pe www.sport.ro.

Belgia si Italia se intalnesc in cel mai asteptat sfert de finala de la EURO 2020, cele doua nationale aflandu-se printre favoritele la castigarea titlului continental.

Belgia a eliminat in optimi pe campioana europeana en-titre, Portugalia, cu 1-0, dupa golul marcat de Thorgan Hazard. Italia s-a impus in prelungiri cu Austria, 2-1, dupa un meci intens.

Daca pentru belgieni Eden Hazard si Kevin De Bruyne sunt incerti din cauza unor accidentari, de cealalta parte italieni au sanse reale sa se bazeze pe capitanul Giorgio Chellini.

ECHIPELE PROBABILE

Belgia: Courtois; Alderweireld, Vermaelen, Vertonghen; T. Hazard, Witsel, Tielemans, Meunier; E. Hazard/Mertens, Lukaku, Carrasco/De Bruyne

Italia: Donnarumma; Di Lorenzo, Bonucci, Chiellini, Spinazzola; Barella, Jorginho, Verratti; Chiesa, Immobile, Insigne

„Italia va ataca din prima secunda, vor fi foarte bine asezati si dinamici. Fiecare jucator isi stie rolul”, a declarat Roberto Martinez, selectionerul Belgiei.

„Ne vom face jocul respectand echipa adversa, deoarece stim cat de buni sunt. Nu mai exista meciuri usoare, asa cum s-a putut observa la acest turneu. Belgia este una dintre cele mai bune echipe din lume la acest moment”, a explicat si Roberto Mancini, antrenorul Italiei.